Pool Schedule

The 2013 tournament Pool Schedules 

There are 6 pools with 4 teams in each pool. These pools will be played from 8:00 am through 12:30 pm on Saturday, October 12, 2013.  Times are approximate.  As soon as the previous mini-match ends, the next match will begin.  This means teams must be ready to take the court for warm-ups as soon as the previous games end. 

The tournament guarantees ALL teams will
  • play 3 "mini-matches" against each team within their pool (morning session)
  • play up to 3 regular matches in a single-elimination bracket in the (afternoon session)

Teams are expected to play as soon as the previous matches complete.


Team Quick Links
Click on your team's name in the alphabetical table below to find your team's pool.
Annunciation Orthodox School (AOS) Blue
Annunciation Orthodox School (AOS) White
Billy Reagan Middle School
Emery/Weiner School Blue
Emery/Weiner School White
Fort Bend Christian Academy (FBCA)
Grace School
Grady Middle School
Homeschool Christian Youth Assoc (HCYA)
Kinkaid School
Lanier Middle School
North Shore Middle School
Pershing Middle School
Pin Oak Middle School
River Oaks Baptist School (ROBS)
Second Baptist School
St. Anthony of Padua Catholic School
St. John's School
St. Mark's Episcopal
St. Thomas Episcopal School
Trafton Academy
Welch Middle School
Young Women’s Prep Academy


Pool A
Pershing Middle School
Court 5
St. Anthony
St. John's
Pershing
Match ID Start Time Team 1 (L) Team 2 (R)
A1 8:00 AM St. Anthony Pershing
A2 continued St. Anthony Pershing
A3 9:15 AM St. John's Pershing
A4 continued St. John's Pershing
A5 10:30 AM St. Anthony St. John's
A6 continued St. Anthony St. John's

Use this link to show dynamically updated pool play
scores, records, and rankings for Pool A.
A sample afternoon bracket with additional information can be
found at this link to provide venue, match order, and
additional links to brackets for Gold, Silver, and Bronze competition.



Pool B
Pershing Middle School
Court 6
St. Mark's
Grace
Grady Middle School
Young Women’s Prep
Match ID Start Time Team 1 (L) Team 2 (R)
B1 8:00 AM St. Mark's Young Women’s Prep
B2 8:45 AM Grace Young Women’s Prep
B3 9:30 AM St. Mark's Grady
B4 10:15 AM Grace Grady
B5 11:00 AM Grady Young Women’s Prep
B6 11:45 AM St. Mark's Grace

Use this link to show dynamically updated pool play
scores, records, and rankings for Pool B.
A sample afternoon bracket with additional information can be
found at this link to provide venue, match order, and
additional links to brackets for Gold, Silver, and Bronze competition.



Pool C
Bellaire High School
Court 1
AOS Blue
Second Baptist
Lanier Middle School
Emery/Weiner White
Match ID Start Time Team 1 (L) Team 2 (R)
C1 8:00 AM AOS Blue Lanier
C2 8:45 AM Second Baptist Emery/Weiner White
C3 9:30 AM AOS Blue Emery/Weiner White
C4 10:15 AM Second Baptist Lanier
C5 11:00 AM Lanier Emery/Weiner White
C6 11:45 AM AOS Blue Second Baptist

Use this link to show dynamically updated pool play
scores, records, and rankings for Pool C.
A sample afternoon bracket with additional information can be
found at this link to provide venue, match order, and
additional links to brackets for Gold, Silver, and Bronze competition.



Pool D
Bellaire High School
Court 2
Emery/Weiner Blue
Kinkaid
Welch Middle School
AOS White
Match ID Start Time Team 1 (L) Team 2 (R)
D1 8:00 AM Emery/Weiner Blue Welch
D2 8:45 AM Kinkaid AOS White
D3 9:30 AM Emery/Weiner Blue AOS White
D4 10:15 AM Kinkaid Welch
D5 11:00 AM Welch AOS White
D6 11:45 AM Emery/Weiner Blue Kinkaid

Use this link to show dynamically updated pool play
scores, records, and rankings for Pool D.
A sample afternoon bracket with additional information can be
found at this link to provide venue, match order, and
additional links to brackets for Gold, Silver, and Bronze competition.



Pool E
Pin Oak Middle School
Court 3
Fort Bend Christian
Pin Oak
St. Thomas
North Shore
Match ID Start Time Team 1 (L) Team 2 (R)
E1 8:00 AM FBCA St. Thomas
E2 8:45 AM Pin Oak North Shore
E3 9:30 AM FBCA North Shore
E4 10:15 AM Pin Oak St. Thomas
E5 11:00 AM St. Thomas North Shore
E6 11:45 AM FBCA Pin Oak

Use this link to show dynamically updated pool play
scores, records, and rankings for Pool E.
A sample afternoon bracket with additional information can be
found at this link to provide venue, match order, and
additional links to brackets for Gold, Silver, and Bronze competition.



Pool F
Pin Oak Middle School
Court 4
ROBS
HCYA
Trafton
Billy Reagan
Match ID Start Time Team 1 (L) Team 2 (R)
F1 8:00 AM ROBS Trafton
F2 8:45 AM HCYA Billy Reagan
F3 9:30 AM ROBS Billy Reagan
F4 10:15 AM HCYA Trafton
F5 11:00 AM Trafton Billy Reagan
F6 11:45 AM ROBS HCYA

Use this link to show dynamically updated pool play
scores, records, and rankings for Pool F.
A sample afternoon bracket with additional information can be
found at this link to provide venue, match order, and
additional links to brackets for Gold, Silver, and Bronze competition.